杨 · 杰士卡(Jan · Žižkaz 服役1378 - 1424 生1360~卒1424.10.11)胡斯起义军领袖,捷克民族英雄,传奇的军事家和改革家。团结被欺压的捷克底层阶级,连败三次十字军入侵,征战一生,参与和指挥的至少十四场主要战役从无败绩。人送绰号“独眼的约翰”(John the One-Eyed)和“圣杯杰士卡”(Žižka of the Chalice)。
1360年,老杨出生在波希米亚王国特伦诺夫(Trocnov)村的一个没落贵族家庭,在他小时候因为一次神秘的意外,他的左眼(一说右眼)从此失明,盲眼被他戴上了一只眼罩。老杨的青年时期在波西米亚国王瓦茨拉夫四世的王后——巴伐利亚的索菲亚(Sophia of Bavaria)的宫中担任“张伯伦”的职位。
(Wenceslaus IV of Bohemia 执政1378—1419 生1378.11.29 ~ 卒1419.8.16 波西米亚国王、卢森堡公爵、 号称 “德国人之王” )
“神圣罗马帝国皇帝”的全称应该是:“蒙上帝恩典的罗马皇帝,永恒的奥古斯都”(拉丁语:Dei Gratia Romanorum Imperator Semper Augustus)。沿用“罗马”一词是为了表明罗马教廷承认神罗皇帝是西罗马帝国皇帝法理(精神)上的继承人。但在实际的历史中,大家都知道,听起来神罗皇帝挺牛逼哄哄的,其实他所谓的“罗马帝国”的核心领地仅局限于中欧一带。在她版图极盛之时也仅多占了荷兰、意大利、一块法国、西里西亚的领土。而这个称号本身的宗教属性也很强,因为神罗皇帝只能是由教宗加冕。日耳曼国王(King of Germany)的称号代表着你是所有日耳曼国家的法理统治者,这里的日耳曼国家就是广义上的“神罗诸侯国”。这里要注意的是,日耳曼国王这个称号是被几个选帝侯国家选举产生的,因此日耳曼诸侯,尤其是选帝侯是具有极高自治力的,日耳曼国王名义上统治他们,实际上没有能力过多干预他们本国的事物,日耳曼国王使用最多的权力就是在战时征召下属所有诸侯参战。匈牙利国王(King of Hungary)相比前面两个比较“虚”的头衔,这个是具有实打实权力的国王称号。这意味着在匈牙利,你就是最高统治者,你有权力制定细致的法律法规,收取税收等。历史上,瓦茨拉夫四世也是选举出的日耳曼国王,但他过于关注自己波西米亚国内的事物,忽略日耳曼国家的统治,最后不仅没能加冕神罗皇帝,称号还被选帝侯废黜了...
1420年3月1日,马丁五世在佛罗伦萨发表了一篇教皇敕令,因父之名,命令西吉斯蒙德、神圣罗马帝国诸侯及东边的天主教诸国(指波立邦联、条顿骑士团国等)必须组织一场针对杨 · 胡斯和约翰 · 威克利夫的异端信徒的十字军征伐。3月15日,在波兰南部的城市佛罗茨瓦夫,西吉斯蒙德下令处决了本地胡斯派的起义领导人和传教士扬·克拉萨(Jan Krása)。两天后,教皇的特使费迪南·德·帕拉西奥斯( Ferdinand de Palacios)抵达西里西亚佛罗茨瓦夫(Wrocław),并在这座城市公式了教皇敕令:
这场战斗的具体过程来源于一本古老的波西米亚编年史手稿,除此之外,一个当年胡斯战争的亲身参与桦木镇的劳伦斯(Vavřinec z Březové 生1370 ~ 卒1437)也留下了关于这场战役的记录:
内容因剧透、敏感不适等原因被隐藏
点击查看
... v den zvěstování Panny Marie, což den 25. měsíce března, pan Břeněk ze Švihova, Valkoun z Adlaru a Jan Žižka s jinými bratřími, přívrženci přijímání z kalicha, se svými kněžími a zejména Václavem Korandou a Markoltem, kteří se zavřeli proti královským v městě Plzni, jak je výše připomenuto, míříce z Plzně na Hradiště, ustoupili panu Václavovi z Lešna, podkomořímu království, z města Plzně pod podmínkami výše uvedenými, napadli je svrchujmenovaní královští lidé nepřátelsky mocnou rukou blízko Sudoměře u jednoho rybníka. Když se tedy strhla srážka a táboři se obklopili vozy, mnozí z obou stran padli a mnozí byli zraněni a mezi nimi byl pan Břeněk v čele bitevního šiku zabit. Když konečně zápas trval několik hodin, ustoupili královští okolo západu slunce z bojiště, zajavše třicet některých bratří, které dal mincmistr v poutech odvésti do Hor.“ — Vavřinec z Březové
(Čeněk of Wartenberg 生1379 ~ 卒1425 这哥们比较有意思,胡斯战争开始之前,他是波西米亚王室军队的指挥官,后跳反加入了胡斯党。但由于他不满塔博尔派比较激进的做法,最后又反水加入了十字军一方...怕不是捷克吴三桂?)
与北边十字军的顺利相比,南方的波西米亚保王党就惨了,继之前一系列城堡被胡斯党攻陷后,斯滕博格的海因里希( Heinrich of Isenburg)负责防御的贝内绍夫(Benešov)城被塔博尔军攻陷,400余名守军被全歼。接着,皮波·斯帕诺(Pippo Spano 意大利名将 生1369 - 卒1426 西吉斯蒙德的私交好友)在布拉格东面80公里处的库特纳霍拉(KutnáHora)附近和塔博尔军打了一场遭遇战,双方谁都奈何不了谁。
“Pak nazaytřie, v neděli po sv. Markétě, přikázal Sigmund šturmovati k Vítkové hoře, kterůž byl Žižka obsadil, nadělav srubov a přiekopuov hubených, k nimžto Němci míšenští a jiní cizozemci šturmovali; a byli vojskami přikryli všecko špitálské pole. A divně od Pražan odtud odehnáni a poraženi. Vyšel z Prahy kněz s svátostí těla těla božieho s bratřími, a protivníci zaslyšíce zvonce, i skáčí shuory a tepů se; a tu zbitých bude na pět set. ” — Staré letopisy české – rukopisy A – N
“Potom v sobotu po svatém Divišovi lid pana Oldřicha z Růže, Švamberk a ostatní páni z plzeňského kraje spolu s chotěšovským proboštem svedli se Žižkou a jeho tábory u hradu Boru blízko Horažďovic nepřátelskou srážku; a na obou stranách byli zabití, ranění a zajatí, více však na straně pánů, ale Žižka v poli vyhrál.” — Vavřinec z Březové
这一次,十字军记住了上次一波流的惨痛教训,选择了分两路进军波西米亚。一路是由麦森总督、萨克森选帝侯的弗里德里克一世(Frederick I, Elector of Saxony 总督麦森 1407.2.9~1428.1.4 生1370.4.11~卒1428.1.4)率领神罗诸侯军队从波西米亚的西边进攻,另一路是西吉斯蒙德率领匈牙利军队从东边的摩拉维亚进攻。他们想要分散胡斯党的军力的意图很明显,但好的计划是一回事,好的执行又是一回事,很快十字军就知道这层含义了。
在没有iphone8的年代,通讯联络是个严肃的问题。早在8月5日,弗里德里克就与老杨在布鲁克斯(Battle of Brüx)大战一场,双方均损失约1000人,但他宣称自己获得了胜利。随后他接连攻下卡丹(Kadaň)城和霍莫托夫(Chomutov)城,并于9月开始进围攻扎泰茨(Žatec)城。
“na den sv. Tomáše ... po skrovné snídani dali zvoniti na zvon, a nechavše tam mincmistra, vyjeli z Hory bránou, která vede k městu Kouřimi. A když odtáhli sotva na dva hony od města, začal se král se svým vojskem v houfech přibližovati k pražskému vojsku. V největším pak králově houfu bylo mezi množstvím ozbrojenců uzavřeno mnoho set volů a krav, aby jim pohledem na ně nahnali strachu a obrátili je na útěk. Avšak Bůh, který nikdy nenechal bez pomoci své bojovníky, hojně udělil všem bojujícím za jeho pravdu pevnost mysli. Neboť nepolekáni žádným strachem z množství lidu, vytáhli do pole a ze všech stran se obklopili vozy a všichni pěší a také i Kutnohorští, kteří s nimi vytáhli ... sešikovali se mezi vozy se svými cepy a zbraněmi, připravivše na vozích mnoho děl k střelbě. ... A když některé královské houfy chtěly útokem napadnouti vozy, byly s velikou škodou děly odraženy. A tak je takové nepřátelské útoky a bojové šarvátky zaměstnávaly až do noci.Zatím, když tito spolu tak vzájemně, jak bylo pověděno, po způsobu rytířském zápasili, bylo mnoho set kutnohorskými uprchlíky z města zrádně vpuštěno Kolínskou bránou od Hory. ... Potom, když obě vojska, jak bylo povězeno, sváděla až do noci v poli rytířské půtky, položilo se královské vojsko nedaleko od vojska pražského, aby dostávalo z Hory potraviny. Ale táboři s Pražany, majíce velmi málo jídla a pití, v mrazu vykonávali půst Bohu. A zdvihnuvše se přitrhli k místu, které král se svým lidem obsadil, a vystřelivše z děl, zahnali krále s celým jeho vojskem z místa, kde se položil. A když nastalo ráno...”
“Od Kolína král, jak bylo řečeno, utekl, zapáliv město; pronásledují jej a blízko Habrů na jedné hoře královské vojsko spořádá své šiky. Rozvinou korouhve. Ozve se ohlušující ryk polnic a Čechové se na ně zmužile vrhnou. Uhři se dají na útěk. Ale co tehdy mohla prospět moc královská, když bůh na ně seslal silnou hrůzu? Opouštějí korouhve, koně ostruhami bodají a stejně utíkají, kdo jen utéci může; a kteří neutečou, odevzdají svá těla smrti; některé zastihne meč, jiní se utopí v řece. Připraví se útok; město Německý Brod padá a hynou všichni, kdo v městě zůstali; jenom v městě zahynulo mečem, jak se praví, nejméně tisíc a pět set lidí. ” — Kronika starého pražského kolegiáta
(Milost Ducha svatého račiž přebývati s vámi is námi a osvítiti srdce i rozumy naše k vůli Synu všemohoucímu. Bratřie v Pánu Bohu nejmilejšie! Dávám vám věděti, že jsem nyní na Vilémově, a žádám vás některého, abyšte ke mně přijeli jeden z vás, abychom spău rozmluvili o poctivé a líbezné našeho pána Boha všemohoucího. A takéť vám věděti dávám, žeť jsem s Táborskými zóstal za jeden člověk, a poddali sú sě dobrovolně mne poslušni býti jakožto kdy; i kázalť sem pole sbírati a počeliť jsou. I také posielám do vašich měst, ať by všickni věrní byli nynie s veliký noci v středu neb konečně večtvrtek u Brodu Německého, abychom se pokáli tu, kdež sme zhřešili, a tu zóstali podle rady Božie za jeden člověk, a podle jeho zákona svatého a rady chudých i bohatých, v pravdách otce našeho pána všemohúcieho, proti nevěrným pokrytcům domácím i cizozemciem. Také věděti vám dávám, že jest kn že vyjelo pryč z země. A příměřie aby se panem Čeňkem nečinili, leč byšte měli i s jinými súsedy okolo sebe. A o ty věci bohdá rozmluvíme. Datum in Vilémov feria sexta post annunciacionen Marie virginis gloriose.
内容因剧透、敏感不适等原因被隐藏
点击查看
内容因剧透、敏感不适等原因被隐藏
点击查看
Jan Žižka z Kalichu
内容因剧透、敏感不适等原因被隐藏
点击查看
内容因剧透、敏感不适等原因被隐藏
点击查看
Slovutným, statečným bratřím v naději božie Bartošěvi, Bernardovi z menšieho Tábora na Valečově buď dán.26. března 1423)
曾和老杨在多次主要战役中并肩作战的圣杯派大贵族,梅勒廷卡的大卫·波瑞克(Diviš Bořek z Miletínka 生?~卒1438.1.8)担任此次战役的指挥官。没人知道双目失明的老杨在战场上作何感想?物是人非,当革命的前途逐渐暗淡,昔日的战友反目成仇,支撑着他还在努力奋斗的恐怕只有心中尚未泯灭的一丝理想和希望了。世人皆知老杨征战一生,从无败绩,但谁又知道此刻的他有多么的落寞和孤独。
1426年5月19日,在纽伦堡召开了新一轮的帝国会议,从西吉斯蒙德到教皇再到各个公爵一致认定老杨的死预示着上帝站在自己这一边,这次进攻一定能彻底剿灭波西米亚的异端。教皇甚至派了特使去波立邦联要求雅盖沃参战,后者极不情愿的派兵去往神罗境内集结,但随后波立邦联的军队发起内讧,又回到了波兰,并未实际参战。尽管如此,十字军依然集结了近30,000人,在维茨提姆的波索(Boso z Vitzthum)的指挥下入侵波西米亚,胡斯党也没闲着,秃子哥利用这段时间集结兵力,并且向圣杯派抛出了橄榄枝,后者也愿意接受暂时的同盟请求。(因为十字军的目标是全体胡斯党,圣杯派也是讨伐的对象。)
Táboři bitvu začali,jako muži předse trčeli,kdež jsou velnuli Sirotci,tekli krvaví potoci.Když začalo to bití,kníže Zikmund, množství tomu chtí,že jest tak hejbal svým životem,až se všudy zalíval potem.Tatéž jeho Polané,Čechové i Moravané,stateční páni Pražanénepřátely bili udatně
萨克森的弗里德里希二世(Frederick II, Elector of Saxony 执政1428.1.4~1464.9.7 生1412.8.22~卒1464.9.7)集结重兵意图遏制住胡斯军的进攻势头,但他遭受了惨败。在神罗的胡斯军此时的军势达到了巅峰,共计有约40,000步兵、5,000骑兵和3,000辆战车。他们在秃子哥的率领下载神罗境内四处转战,饮马莱茵河,转战多瑙河,最远的一支甚至抵达了波兰北部的格但斯克,被波罗的海挡住了去路。
1431年2月20日,教皇马丁五世怀揣着巨大的遗憾去世,威尼斯的尤金四世(Pope Eugene IV 执政1431.3.3~1447.2.23 生1383~卒1447.2.23)即位。新教皇继承前任的遗愿,和西吉斯蒙德在纽伦堡召集了新的帝国会议。尤金四世公开表示任何来参加十字军的人,他们的罪行都可以得到赦免(这种行为类似于马化腾向腾讯员工发放Q币),雇佣兵可以保留有任何他们掠夺来的战利品等等。当年8月1日,新的十字军集结完毕,这是规模空前庞大的一支军队,约有包括雇佣兵在内的约10,0000参战,神罗诸侯几乎掏出了所有家当要与胡斯党决一死战。
评论区
共 83 条评论热门最新